Spremeni misljenje

Debel. Zakaj ravno jaz?

Spremeni misljenje

Debelost postaja vse večji problem sodobne družbe, ki zadeva vse, tako mlade kot stare.
Vzrokov za debelost je zelo veliko, pogosto pa vanjo vodi čezmerno uživanje nekakovostne (močno predelane) hrane. Res je, da je ravno vnos hrane precej pogost dejavnik za nabiranje odvečnih kilogramov, vendar pa se je treba zavedati, da ni edini, kar pomeni, da moramo vedno iskati tudi nekoliko globlje.

Naj se vrnem nazaj na naslov članka: Debel. Zakaj ravno jaz? Pri nekaterih osebah se pojavljajo prav ta vprašanja. Pridno trenirajo, se pravilno prehranjujejo in zdi se, da včasih vse kar noče delovati tako, kot bi moralo. Odvečni kilogrami ostajajo in navkljub vsemu trudu napredka ni. To lahko na posameznika deluje zelo negativno, mu jemlje voljo in motivacijo.

V takih situacijah številni slej ko prej obupajo. V takih okoliščinah bi morali vzroke iskati tudi drugje in se ne ukvarjati zgolj z načrtovanjem telesne aktivnosti in ustrezne prehrane. Na to, da se nekdo kljub ogromnemu trudu ne more znebiti odvečnih kilogramov ali da se mu ti vrh vsega še naprej kopičijo, lahko vplivajo tudi uživanje določenih zdravil in različna bolezenska stanja.

Čezmerna telesna teža s seboj prinaša številne resne zdravstvene probleme. Da se temu učinkovito izognemo, moramo telesno težo ustrezno zmanjšati oziroma jo vzdrževati.

Številna zdravstvena stanja in uživanje določenih vrst zdravil lahko povzročijo, da ljudje z normalno telesno težo začnejo dobivati na teži. Izjeme niso tudi tisti, ki že imajo prekomerno telesno težo.

Za nenadzorovano višanje teže so lahko odgovorni naslednji dejavniki:

  • Motnje v delovanju žlez in hormonov
  • Stres v vsakdanjem življenju
  • Visok krvni sladkor
  • Uživanje zdravil, zlasti hormonskih
  • Uživanje neprimerne hrane
  • Prekomerno izločanje inzulina
  • Inzulinska rezistenca

Če so nekateri ali celo vsi zgoraj našteti dejavniki prisotni v življenju posameznika, lahko to lahko vodi tudi do nastanka:

  • Srčno-žilnih bolezni
  • Kapi
  • Slabe koncentracije
  • Upada kognitivnih sposobnosti
  • Vedenjskih sprememb
  • Nastanek sladkorne bolezni tipa 2 in 1
  • Upadanja mišične mase in kostne gostote
  • Psihičnih težav

Med zgoraj naštetimi dejavniki, ki povzročajo nenadzorovano povečevanje telesne teže, bi še posebej izpostavil enega, in sicer stres. Poznamo različne vrste stresa. Stres se lahko pojavi na delovnem mestu, v družinskem okolju, na treningih … Na mojih uvodnih urah, med spoznavanjem varovancev, pogosto opažam, da ni najpomembnejši korak zgolj začeti z gibanjem in primernejšim prehranjevanjem.

Številni s takim pristopom ne dosegajo želenih rezultatov − ne izgubljajo oziroma nadzorujejo kilogramov. Pogosto obupajo. Želje posameznika so nekaj, realnost pa povsem drugo. Najti pravo pot posameznika pripelje do zadovoljstva, motiviranosti in doseganje ciljev.
Ko pa so cilji in želje visoki ter pogosto časovno nerealno zastavljeni, lahko posameznik spet doživi nov stres. Ta stres lahko posameznika spremlja vsepovsod: v službi, doma, na treningih, na dopustu itn. ter se dobesedno zažira v njegovo podzavest.
Stres na telo vpliva na več načinov ter prizadene različna tkiva in organe v telesu. Vse te spremembe nastanejo kot posledica v nepravilnem delovanju centralnih živčnih poti in hormonov. Pri tem pride do sprememb v delovanju nadledvične žleze, vranice, limfnih žlez, timusa in motenj v delovanju prebavnega sistema. Med hormoni lahko izpostavim kortizol, ki mu lahko pripišemo glavno krivdo za večino nevšečnosti in motenj v delovanju telesu.

Stresu se lahko v veliki meri zoperstavimo tako, da začnemo uriti naš um. Če povem po domače: Kdor nima pospravljenega podstrešja, bo težko dosegal rezultate, saj ima lahko neverjetno močne negativne vplive na telo.
Ne smemo si zgolj pripovedovati, da je vse dobro in pod kontrolo. Če to absolutno ne drži, nas bodo nezavedni um in lastne laži pahnili v še večji obup, negativne posledice pa bodo še hujše.

Ne pozabite, da je debelost redko stanje samo po sebi. Gre za posledico, bodisi načina življenja, nezdravega prehranjevanja ali zdravstvenega in psihološkega stanja. Kadar se v želji po hujšanju odpravite k zdravniku, si upam trditi, da boste težko dobili prave smernice, ki vas bodo pripeljale k dolgoročnemu oz. vseživljenskemu uspehu. Zdravniki so prepogosto osredotočeni na zdravljenje simptomov debelosti in bolezenskih stanj, pozabljajo pa na vzroke.

To je zelo pomemben dejavnik, ki ga jaz nikoli ne zanemarjam. Je namreč ključ do zadovoljnih varovancev, ki se veselijo dela z menoj.

Moja brezplačna svetovanja so z leti postala zelo obiskana ravno zato, ker ljudje začutijo, da to delam s srcem in da najdem vzroke, ki so glavni krivci za nabiranje odvečne teže. Ti vzroki se vse pogosteje pojavljajo drugje kot zgolj pri telesni aktivnosti oz. neaktivnost in prehranjevanju.
K meni pogosto pridejo ljudje, ki:

  • se že redno gibajo,
  • se »zdravo« prehranjujejo,
  • uživajo manjše količine hrane,
  • zelo veliko trenirajo

… vendar imajo še vedno probleme z odvečnimi kilogrami, ki se nabira tam, kjer si to najmanj želijo. Pogosto se zgodi, da se posamezniki ujamejo v krog navad in zato trenirajo vedno več, hkrati pa uživajo vedno manj hrane. Tak pristop nikoli ne more voditi do dolgoročnih pozitivnih rezultatov pri izgubi teže in izboljšanja zdravja.

KONEC

Ne pozabite, da je debelost redko stanje samo po sebi. Je posledica nečesa drugega, bodisi življenjskega sloga, psihološkega stanja, nezdravega prehranjevanja, zdravstvenega stanja …
Z odpravljanjem simptomov nastanka debelosti ne bomo nikoli prišli do stanja, ko bomo zadovoljni sami s seboj in s svojim videzom. Treba je storiti več, kot nam narekujejo povprečne smernice za izgubo odvečnih kilogramov.

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Scroll to Top