Glukoza je za delovanje možganov nujno potrebna, saj zagotavlja stabilno ravnovesje krvnega sladkorja in s tem energije v telesu.
Problem pa lahko nastane, kadar se nivo glukoze dvigne nad zgornjo mejo. Takrat glukoza v možganih postane toksična. To je tudi eden od razlogov, zakaj diabetiki utrpijo poškodbe na živcih, očeh in možganih.
Glavni razlog, da do teh poškodb pride, je presežek glukoze, ki poškoduje živčne celice in jim onemogoči pravilno delovanje. To se zgodi zato, ker glukoza reagira z beljakovinami v možganih in živčnem sistemu. Ta reakcija (glikacija) zaustavi prosto gibanje beljakovin, membrane postajajo debelejše in upočasnijo komunikacijo z možgani.
V današnjem času je zaradi debelosti, ki je posledica uživanja preveč energijsko bogate hrane, vse več ljudi disglikemičnih. To pomeni, da njihovo telo ni sposobno normalno uravnavati krvnega sladkorja, zaradi tega pa se povečuje nastanek bolezni, ki so s tem povezane.
Med slednje spadajo:
– izguba spomina kot posledica starosti,
– alzheimerjeva bolezen, ki je najpogostejši vzrok demence,
– bolezni srca,
– diabetes, …
Svetujem vam, da se sladkorju in hrani, ki ga vsebuje, izogibate oziroma da količino sladkorja v svoji prehrani zelo zmanjšate. Izogibajte se torej vsem živilom, ki imajo dodano glukozo, sukrozo in dekstrozo. Fruktoza (sadni sladkor) ni tako škodljiva, a bodite tudi pri njenem uživanju karseda zmerni.
Vir: http://onlinelibrary.wiley.com/
Arhiv ostalih fit novičk