Ni pomembno le katero hrano uživamo, ampak je prav tako pomembno kako jo uživamo. Kadar smo pod stresom in uživamo hrano le ta vpliva na znaten dvig krvnega sladkorja, inzulina in trigliceridov.
Čas brez stresa pred obrokom in takoj po obroku je za izogibanje teh dejavnikov še kako pomemben.
Z japonskim preizkusom so prišli do spoznanja, da če se ljudje med prehranjevanjem smejejo, pride do znatno manjšega porast krvnega sladkorja.(1); ljudem, ki so dali za opraviti miselni test, pa so imeli precej višje vrednosti krvnega sladkorja.
Pri neki drugi raziskavi so ljudem aplicirali stresne hormone in s tem posnemali stanje stresa, ki ga človek doživi npr. pri prometni nesreči ali kirurški operaciji. Rezultati študije so pokazali povišano vrednost krvnega sladkorja in inzulina v primerjavi z normalno vrednostjo.(2)
Znano je, da je mediteranski način prehranjevanja zdrav. Veliko vlogo tukaj ima vrsta hrane. Ne moremo pa mimo dejstva, da si ljudje s kjer to prehranjevanje izhaja za obedovanje vzamejo čas, se sprostijo, po obedu pa imajo počitek oz. siesto. Isto poizkuste kdaj narediti tudi vi.
Viri:
1. Hayashi K; Diabetes Care. 2003 May;26(5):1651-2. Laughter lowered the increase in postprandial blood glucose
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3542641
Arhiv ostalih fit novičk