RAZMERJE MED DELOM IN PAVZO
Poznamo različna razmerja med delom in pavzo, ki igrajo pomembno vlogo v procesu treniranja. Ti so:
– KOLIČINA DELA NA TRENINGU
– RAZMERJE DELA IN PAVZE MED SETOM
– RAZMERJE TEDENSKIH TRENINGOV IN REGENERACIJE
KOLIČINA DELA NA TRENINGU
Kadar je vaš namen treninga izgradnja mišične mase bi morali stremeti k temu, da čim bolj povečate zgoščenost treninga, se pravi, da pavze skrajšate na minimum a pri tem pazite na pravilno in kvalitetno izvedbo vseh vaj.
Verjetno se sprašujete koliko dolge pavze je potrebno imeti?
Težko je kar tako povedati kolikšna dolžina pavze je najbolj primerna, ker je odvisna od več dejavnikov. Ti pa so lahko vaša fizična pripravljenost, izbira vaj, vrstni red vaj na treningu in mišica, ki se jo trenira.
Kadar trenirate, naj vam bo merilo dolžine pavze čas, v katerem se med enim in drugim setom vaj ne spočijete popolnoma. Vedno ko prehajate iz enega v drugi set na bo vmesna pavza dolga toliko, da ste še nekoliko zadihani. Bolj ko boste zadihani oziroma bo potreba za zrakom po končanem setu večja, produktivnejši bo set, še posebno, če vam je cilj izgradnja mišične mase.
Očitno je, da bo zadihanost in potreba po kisiku večja po opravljenem setu počepov kot pa pri upogibu komolca s palico. Cilj vsakega seta ne glede na to ali se trenira veliko ali malo mišico je, da stremite k čim večji porabi kisika. Kot sem omenil morate biti po setu močno zadihani in do naslednjega seta se vam dihanje ne sme popolnoma umiriti. S tem se iz seta v set veča poraba kisika in proizvodnja mlečne kisline, ki sta dejavnika, katera imata pozitiven vpliv na nastajanje rastnega hormona in s tem ugodnejši vpliv na rast mišic in izgubo maščobe.
Med treningom stremite k temu, da se vam med počitkom posameznih vaj dihanje popolnoma ne umiri. Tako bo poraba kisika večja in trening produktivnejši. |
RAZMERJE DELA IN PAVZE MED SETOM
Tako se lahko nekdo še tako trudi, da bi pridobil na mišični masi a mu bo to slabo uspevalo, če ne izboljša tehnike dvigovanja uteži.
Razmerje dela in pavze se nanaša na čas kjer je mišica v setu pod maksimalno napetostjo. Če set traja 45 sekund in je mišica maksimalno napeta 23 sekund je razmerje med delom in pavzo 51%. To pomeni, da je v setu mišica maksimalno napeta 51% vsega časa. Preostali čas (49%) pa je mišica sproščena, ali ni maksimalno napeta. Do tega pride zaradi spuščanja uteži brez napetosti mišice, pavzami med spuščanjem in dvigom ali pa se ne ustvari zadostne sile za pozitivni gib (dvig, poteg, potisk) bremena.
Če želite zavidljive rezultate na treningu morate stremeti k čim boljšemu razmerju dela in pavze znotraj vsakega seta. V mislih imam razmerje, katero naj bo čim bližje 100%. |
Pri vajah se izogibajte popolnoma iztegnjenim položajem okončin. Če tega ne pazite pomeni, da namesto mišic težo prenašajo kosti in sklepi kar pomeni, da mišice niso napete. Pri vajah kot so potiski s prsi, potiski nad glavo, počepi, potiski z nogami, …itd je potrebno paziti, da ne pride do zaklepa sklepov (angl. lockout), saj se s tem izgubi konstantna napetost mišice med setom, poleg tega pa škodujete sklepom.
RAZMERJE TEDENSKIH TRENINGOV IN REGENERACIJE
Pogosto je moč slišati, da je potrebno imeti med dvema treningoma vsaj 48ur počitka. V praksi to pomeni, da naj bi bilo optimalno trenirati 3-krat tedensko.
Kdor je začetnik v fitnesu ali pa mu mišična rast ni pogoj št. 1 potem je tak način treninga za vsesplošno zdravje, dobro počutje in ohranitev mišične mase zadovoljivo.
Razmerje je prav tako odvisno od volumna in intenzivnosti treninga. Nekateri treningi lahko zahtevajo le 24 urni počitek med treningi, med tem ko drugi 48 ur ali celo 72 ur počitka. Povprečno se za zadostno regeneracijo mišic potrebuje med 24 in 48 ur počitka.
Eno mišično skupino se lahko trenira tudi 3-krat na teden, kar pomeni, da je potrebno trenirati z nizkim volumnom. V nasprotnem primeru, če treniramo eno mišično skupino z zelo visokim volumnom je zadostno, da se mišica trenira le 1-krat tedensko.
Če se v enem tednu za eno mišično skupino naredi 100 ponovitev, lahko to opravite v enem treningu (visok volumen) ali razdelite te ponovitve v 3 treninge (nizek volumen).
Iz tega razmerja je pomembno vedeti, da bolj pogosto ko neko mišico trenirate, ne da bi pri tem prekoračili regeneracijske zmogljivosti, več mišic boste pridobili. |
Pomemben vpliv na razmerje počitka in treninga v tednu ima tudi prehrana. Igra pomembno vlogo pri tem kako hitro in kvalitetno se telo po treningu regenerira. Če uživate kalorični deficit (primanjkljaj hrane) se vaše telo ne bo tako hitro in dobro regeneriralo. To pomeni, da boste mogoče sposobni narediti le 3 treninge v tednu. V nasprotnem primeru pa bi z zadostnim vnosom (suficit) oz. presežkom hrane lahko trenirali 4-krat ali celo večkrat.
KONEC
Dober osebni trener vam zna pri tem pomagati in vas usmerjati na pravo pot, zato je smiselno razmisliti kaj storiti, še zlasti, če se v fitnesu trudite že dlje časa in ni želenih rezultatov.