Kakorkoli že, če pogledamo atleta in bodibilderja vidimo, da ima veliko atletov mišičasto in izklesano telo in veliko bodibilderjev je močnih in izklesanih a vendarle vsak trenira bistveno drugače. To nam da vedeti, da obstaja več poti do izoblikovanja lepega in vitalnega telesa in ne samo to, kajti če lahko kombiniramo najboljše principe obeh načinov treniranja skupaj, bomo dosegli idealen način za preoblikovanje telesa.
Trening bodibilderja ni usmerjen k temu, da pridobi fleksibilnost, eksplozivnost ali druge sposobnosti mišic, ki so značilne za mišice atletov in ravno tu vidim del treninga, ki se ga zanemarja zlasti pri rekreativnem treniranju v fitnes centrih.
Drugi del treninga, ki ga želim omeniti je funkcionalni trening. Kombinacija obojega je zelo dobra izbira za vse, ki želijo pridobiti mišično maso, izgubiti telesno maščobo ter želijo imeti lepo, zdravo in funkcionalno telo.
S tem ne stremim k temu, da mora vsakdo trenirati po istem principu, vendar pa verjamem, da imajo vse oblike treningov skupne, koristne točke, ki jih je vredno upoštevati.
Vsi ki prebirate ta članek ste bodibilder, povprečni obiskovalec fitnesa ali atlet in veliko verjetnosti je, da vam je skupno naslednje:
– si želite povečati mišično maso
– si želite zmanjšati delež telesne maščobe
– si želite razviti močnejše mišice
– si želite razviti hitrejše in vzdržljivejše mišice
– si želite izboljšati oz. pridobiti funkcionalnost mišic po poškodbi
– …
Funkcionalni trening lahko pomaga povprečni osebi razviti sposobnosti in moč, ki se vsakodnevno uporabljajo pri premagovanju različnih del.
Lahko je to nošenje vrečk iz trgovine, razkladanje težkega bremena iz avtomobilskega prtljažnega prostora, nošenje otroka, razkladanje težkih škatel iz visokih polic, potepanje po hribih, opravila okoli hiše,…
Če ste atlet vam bo funkcionalni trening pomagal izboljšati dosežke na tekmovanjih. Izboljšali boste zamah, skočili boste dlje ali višje, povečali dolžino meta ali brco, tekli hitreje ter še mnogo več in vse to z manjšo možnostjo nastanka poškodb.
Verjetno ste že slišali za trening mišic trupa (core training) in funkcionalni trening, ki se pogosto uporabljata kot 2 različna treninga, vendar je trening trupa le en del funkcionalnega treninga. Trening trupa pomeni, da treniramo mišice, ki aktivirajo mišice torza, vratu, spodnjega dela hrbta, medenico in trebuh.
Eden najbolj pogostih primerov treniranja stebra je trening z uporabo žoge, trening z uporabo bremen in kombinacija obojega v vajah, ki razvijajo ravnotežje, stabilnost, koordinacijo in moč mišic trupa.
Vedeti morate, da pri treningu trupa ne treniramo samo mišice, ki jih vidimo ampak tudi globoke mišice, ki jih ni moč videti, te pa so npr. kvadratna mišica križa (quadratus lumborum) in prečna trebušna mišica (transversus abdominis), kateri sta pomembni pri ojačitvi in stabilizaciji spodnjega hrbta in torza.
Naj opozorim, da si pod izrazom funkcionalni trening ne bo kdo predstavljal npr. trening kjer je potrebno izvajati enoročni potisk uteži nad glavo med tem ko z eno nogo stojite na nestabilni podlagi (npr. Bosu polžogi). To vsekakor je trening o katerem govorim, vendar pa tukaj nastane problem v dvojni filozofiji:
1. Predstavljajte si kolikokrat v življenju je potrebno dvigniti neko breme med tem ko stojite na nestabilni podlagi z eno nogo.
2. Tukaj pa tiči problem v tem, da več nestabilnosti, ki jo vključimo v vajo z manj bremena smo sposobni trenirati.
Tak način treniranja nam omogoči, da lahko naš centralni živčni sistem treniramo do meja obremenitev, mišični sistem pa le poredkoma. Vedeti je potrebno, da je trening v zgornjih mejah obremenitve mišičnega sistema nujno potreben za razvoj večjih in močnejših mišic.
ZAKAJ IN KAKO VKLJUČEVATI FUKCIONALNI TRENING V TRENING DVIGOVANJA UTEŽI
Funkcionalni trening lahko pomaga trenirani osebi tako, da ojača te šibke člene, ki če ostanejo zanemarjeni, lahko vodijo do večjih poškodb, ki vas lahko zadržijo stran od treningov tudi mesece dolgo.
Vredno je dobro premisliti in se odločiti za vključevanje funkcionalnega načina treniranja, med tem ko ostane glavni cilj še vedno izoblikovanje lepega in čvrstega telesa. V nadaljevanju bom podal nekaj primerov kako in s čim tak trening vključimo v utečen sistem treniranja:
1. NA TRENINGU POSVEČAJTE PREDNOST PROSTIM UTEŽEM IN VAJAM, KI OMOGOČAJO PROSTO PREMIKANJE SKOZI PROSTOR PRED TRENIGOM NA NAPRAVAH
2. POGOSTEJE TRENIRAJTE BREZ OPORE
Namesto veslanja sede z oporo trupa poizkusite to izvesti na napravi brez opore trupa ali z veslanjem v predklonu. Dajte prednost počepom namesto potiskom z nogami na napravi ali namesto potiska palice sede z potiskom palice ali ročk stoje.
3. OSREDOTOČITE SE NA OSNOVNE VAJE IN VEČJE MIŠIČNE SKUPINE IN MANJ NA IZOLACIJSKE VAJE
Najpogostejše napake, ki se pojavljajo v fitnesih so, da večina ljudi posveča preveč pozornost ravno izolacijskim vajam (izteg kolena, križanje spredaj, izteg komolca na lat napravi,…) s katerimi pa se vse zgoraj naštete prednosti močno zmanjšajo.
Bodibilderji prakticirajo izolacijske vaje za izpopolnitev pomanjkljivosti nekaterih mišic, vendar pa te nikakor niso primarne vaje na treningu, največjo pozornost in energije se vedno posveča osnovnim vajam.
4. V TRENINGE VKLJUČUJTE ENOSTRANSKE (UNILATERALNE) GIBE IN VAJE Z ROČKAMI
Isto kot zgoraj opisano velja tudi za treninge na kablih.
Trening s prostimi utežmi, še posebej ročke so zelo primerne zato, ker izboljšajo nepravilnosti v moči in razvitosti mišic med eno in drugi stranjo (npr. levi- desni biceps, levi-desni triceps,…itn).
ZAKLJUČEK
Z pravilno vključitvijo funkcionalnega treninga v režim treniranja v stilu bodibildinga, boste izboljšali nepravilnosti v razvitosti mišic, zmanjšali možnost nastanka poškodb in lažje opravljali vsakodnevna opravila ter mnogo več.
Če imate premalo znanja oz. ne veste kako pristopiti k temu ali potrebujete pomoč, sem vam na voljo, da problem rešimo. Nudim pa tudi brezplačna svetovanja, kjer bomo s skupnimi močmi poiskali pravo pot za Vas. 🙂
Slikano v fitnes centru SOKOLvič.