Pravilno narejeni počepi so popolnoma varna in super produktivna vaja. Če pa počepov ne izvajate pravilno, pri tem uporabljate preveliko težo ali ste pretrenirani, pa se lahko resno poškodujete.
Počepi so zares super, odlična ali kakorkoli superiorna vaja, vendar pa jo je treba zaradi vseh teh superlativov tudi nadvse resno jemati.
Opažam, da je izvedba počepa pri številnih obiskovalcih fitnesa precej slaba in včasih me prav zaskrbi, ko jih gledam. Številni pridejo na trening, si naložijo pretežko breme in pričnejo z vajo. Če želite resnično narediti nekaj dobrega za telo in pri vaji napredovati, se je morate lotiti postopno.
V prispevku se želim posvetiti pripravi telesa pred izvedbo počepov. Poznavanje popolne tehnike počepov vam ne pomaga kaj prida, če telo in mišice na vajo niso ustrezno pripravljeni.
KAJ JE FLEKSIBILNOST?
Fleksibilnost je pogosto precej pozabljen dejavnik, ki ga mnogi ne upoštevajo in mu, preden se lotijo te kraljeve vaje, ne posvečajo nobene pozornosti.
Ne glede na to, kako dobro obvladate tehniko počepa, morate biti pred njegovo izvedbo obvezno še dovolj fleksibilni. To je predpogoj, da usvojite pravilno tehniko počepa in tako močno zmanjšate tveganje za nastanek poškodb.
Če je vaše telo togo, vam priporočam, da vsaj 3 do 4 tedne namenite postopnemu povečevanju vaše gibljivosti. Šele potem se lotite izvajanja počepov. Tako boste povečali globino počepa in poskrbeli, da bo spodnji del hrbtenice ostal v nevtralni legi.
Učenje počepa pri manj gibljivih ljudeh ali pri začetnikih lahko začnemo tudi z vajo počep na kocko (»box squat«). Pri tej vaji se morate usesti na kocko, na ta način pa zadržati nevtralno lego hrbtenice. Višino kocke počasi znižujte. Tako boste krepili trebušne mišice, mišice zadnje lože in spodnjega dela hrbta, prav tako pa boste povečevali svojo fleksibilnost in mobilnost. Ko boste lahko izvedli tako globok počep, da bodo stegna že povsem vzporedna s kocko, to lahko odstranite in začnete s prostimi počepi. Mogoče vam bo vaja na začetku povzročala še nekaj težav, a glavno je, da vztrajate ter počepa nikoli ne delate na pamet.
POMEMBNO: Pri učenju počepov si vedno vzemite čas. Ni vredno, da počepe delate narobe in pri tem tvegate poškodbo hrbtenice.
Izjemno pomembno je, da pred izvajanjem počepa nanj svoje mišice in sklepe VEDNO dobro pripravite. Opažam namreč, da veliko obiskovalcev fitnesa temu ne posveča nobene pozornosti. Ponavadi pridejo na trening, si pripravijo karseda težko breme in začnejo z izvajanjem počepov. Kar kurjo polt dobim, ko gledam, kako se jim spodnji del hrbtenice upogiba naprej.
Zagotovo se mnogi sprašujete, čemu izvajati vso to predpripravo, ko pa so poškodbe v primerih, ki jih opisujem, tako zelo redke. Na vašem mestu bi naslednjič, ko bi se loteval težkih počepov, raje dvakrat dobro premislil. Ko tako brezbrižno pristopate k tej vaji, se zelo igrate s svojim zdravjem, saj vas do poškodbe loči en sam trenutek nepazljivosti, napačen gib, … Pa tudi kasneje imate zaradi tega lahko resne težave z zdravjem.
UČINKOVITA PRIPRAVA NA POČEPE
Če temu nikoli ne posvetimo nobene pozornosti, tvegamo trajne poškodbe. Najbolj zaskrbljujoče pa je, da takih poškodb skoraj nihče ne poveže s treningi, saj večina »logično« sklepa, da trening pomeni zdravje, torej nič poškodb. V praksi žal ni vse tako enostavno.
Pripravil sem vam nekaj vaj za povečanje mobilnosti in fleksibilnosti sklepov in mišic, s katerimi boste svoje telo dobro pripravili na trening počepov.
1. POČEP Z DRŽANJEM STOPAL – mobilnost zadnje stegenske lože in notranjega dela stegen
2. 90° SEDENJE – izboljšanje mobilnosti zunanje rotacije kolka in razteg mišic zadnjice
Vajo lahko naredite tudi leže, nogo pa pri tem oprete v steno.
3. RAZTEG MIŠIC ZADNJICE
4. RAZTEZANJE UPOGIBALKE KOLKA
Vajo naredite z 10 do 12 potiski kolka z eno, nato pa še z drugo nogo.
5. RAZTEG ZADNJE STEGENSKE MIŠICE IN UPOGIBALKE KOLKA
Enako naredite še z drugo nogo. Z vsako nogo naredite od 4 do 6 ponovitev. Hrbet naj bo ves čas zravnan.
6. NOTRANJA ROTACIJA KOLKA LEŽE OB STENI
7. DINAMIČNA ADDUKCIJA – izboljšanje zunanje rotacije kolka
Vajo naredite z 8 do 10 ponovitvami, nato kolena nekoliko razširite in ponovite še enkrat.
KONEC
Pred kratkim sem govoril z znancem, ki mi je potožil, da si je med treningom spodnjega dela telesa precej zoprno poškodoval spodnji del hrbta. Prepričan sem, da bi se lahko taki poškodbi izognil s smiselno pripravo telesa na glavni del treninga, med katero zagotovo spadajo tudi zgornje vaje.
Vitalnost se ne nanaša le na videz, pač pa tudi na dobro mobilnost sklepov in fleksibilnost mišic, zaradi česar močno zmanjšamo tveganje za nastanek poškodb med vadbo. Na žalost se večina tega začne zavedati šele, ko je škoda že storjena. A saj veste, kaj pravi rek: »Na napakah se učimo.«
Na slikah: osebni trener Boštjan Šifrer