Kolebnica je eden izmed najcenejših, najpreprostejših ter najbolj vsestransko uporabnih vadbenih pripomočkov – lahko jo uporabimo na treningih doma, v fitnesu, na potovanjih in zunaj na prostem.
Je zelo enostavna za uporabo, a naj vas to nikar ne zavede. Če se odločite, da boste s kolebnico začeli skakati v pravem pomenu besede, lahko to postane pravi izziv in zagotovo boste kaj hitro spremenili mnenje o njeni preprostosti. Vse je odvisno od tega, kako in kdaj skačete s kolebnico oziroma na kakšen način jo vključite v svoj trening.
Spomnil sem se zanimive prigode: Med osebnim treningom s stran ko sem omenil, da bom naslednjič prinesel s sabo telovadni pripomoček, ki ga bova vključila v trening. Ko me naslednjič vidi s kolebnico v roki, se mi zasmeje in kar nekako navdušeno odreagira: »Oooo …lepo, s kolebnico bom skakala.« Vse lepo in prav. Ko pa končno pride na vrsto kolebnica, tisto začetniško navdušenje kaj hitro splahni. Trening s pravilno kombinacijo vaj in skakanja postane precej intenzivnejši, kar pa privede do hitrejših in vidnejših rezultatov.
UPORABNOST KOLEBNICE
Njena uporaba je skoraj neomejena, med drugim tudi:
– Za treniranje anaerobno-aerobnih zmogljivosti in izboljšanje zdravstvenega stanja srca in ožilja.
– Kadar želimo na treningu povečati porabo kalorij, takrat lahko s kolebnico nadomestimo uporabo enostavnejših metod aerobne vadbe, kot so eliptik, kolo, tekalna steza, …
– Zelo dobro jo je vključiti v sklop ogrevalnih vaj pred pričetkom glavnega dela treniranja, saj pri skakanju sodeluje tako zgornji kot spodnji del telesa.
– Služi lahko kot izjemno učinkovito telovadno orodje pri visoko intenzivnih intervalnih treningih (VIIT), saj se jo lahko v treninge vključi na zelo veliko različnih načinov.
– V kombinaciji s treningom koordinacije, agilnosti in časom povečuje spretnosti vadeče osebe.
– Povečuje moč in mobilnost ramenskih mišic, še posebej rotacijske manšete.
OSNOVNA NAVODILA ZA UPORABO
– Primerno dolžino kolebnice izmerite tako, da jo primete za ročaje in z eno nogo stopite na sredino. Če sta ročaja pri iztegnjeni kolebnici v višini prsnega koša, je dolžina pravilna, če ne, kolebnico skrajšajte.
– Med skakanjem pazite na pravilen položaj telesa. Hrbet naj bo raven, prsni koš izbočen in brada dvignjena oz. pogled usmerjen naprej.
– Med skakanjem naj bodo kolena ves čas rahlo pokrčena. Komolci naj bodo bližje telesu in ramena sproščena. Večina sile, ki je potrebna za vrtenje kolebnice, se izvaja z zapestji in rameni.
– Odrivi med skakanjem naj bodo nizki, pristanki pa mehki.
TEHNIKE SKAKANJA S KOLEBNICO
Ni potrebno, da je temu tako!
Obstaja še veliko različnih tehnik in težavnosti skakanja. Prikaz in opis nekaterih izmed njih pa sledi v nadaljevanju.
Pred pričetkom skakanja se ogrejte z lahkotnim tekom na tekaču, kolesu ali z zelo p očasnim skakanjem s kolebnico. Če je skakanje s kolebnico le del že utečenega treninga, pa ogrevanje ni potrebno.
1. SONOŽNI POSKOKI
Med vsakim obratom se z obema nogama 1-krat odrinete od tal.
2. IZMENIČNI POSKOKI
3. POSKOKI S KOLENI VISOKO
S hitrim tempom postane ta vaja zelo zahtevna.
4. SONOŽNI POSKOKI NAPREJ – NAZAJ
Med vsakim obratom kolebnice se z obema nogama 1-krat odrinete od tal. Pri tem enkrat skočite rahlo naprej, drugič pa rahlo nazaj.
5. IZMENIČNI POSKOKI Z BRCO NAPREJ
6. POSKOKI NA ENI NOGI
Med obrati kolebnice se od tal odrivamo le z eno nogo. Po določenem številu skokov ali pretečenem času pa začnemo skakati še z drugo nogo.
7. POSKOKI S ŠIROKIM IN OZKIM ODRIVOM
8. SONOŽNI SKOKI VSTRAN
Med vsakim obratom kolebnice skočite s sonožnim odrivom enkrat v desno, drugič v levo stran.
9. IZMENIČNI POSKOKI VSTRAN
Med vsakim obratom kolebnice skočite enkrat vstran na desno nogo, drugič vstran na levo nogo. Pri tem je ena noga vedno v zraku.
10. X – POSKOKI
– Težavnost vrtenja in/ali skakanja pa lahko povečate z uporabo obteženih kolebnic. Take kolebnice imajo lahko dodane uteži v oz. na ročaju, ali pa je sama vrv debelejša oz. težja. Težavnost lahko povečate tudi z dodanimi utežmi okoli zapestij, gležnjev ali z obtežilnim jopičem.
Poskoki s kolebnico so lahko zelo intenzivni. Če ste še začetnik, vam svetujem, da intenzivnost treninga postopoma povečujete.
Po končanem treningu z utežmi lahko na primer poizkusite s 30-sekundnim skakanjem in 30-sekundnim počitkom. Tak interval v vsakem drugem treningu ponovite vsaj 3 do 4-krat.
Vsak teden poizkusite:
– dodati interval
– ali podaljšati čas intervala
– ali skrajšati pavzo
– ali povečati hitrost skakanja.
Spodaj pa sta prikazana še dva primera zahtevnejšega skakanja s kolebnico za bolj izkušene ali vse tiste, ki si želite dodatnega izziva.
1. SONOŽNI POSKOKI Z DVOJNIM OBRATOM
Med vsakim odrivom s tal mora kolebnica opraviti 2 obrata.
2. KRIŽANJE KOLEBNICE
Med skakanjem je potrebno izmenično dvigniti koleno visoko, in sicer enkrat z levo nogo, nato pa še z desno, pri tem pa kolebnico križati z rokami.
KONEC
Poudarjam pa, da si morate spremembe na treningih najprej želeti in biti pripravljeni poskusiti kaj novega. Z nekaj vaje in vztrajnosti bo trening s kolebnico postal zelo dobrodošla osvežitev utečenih treningov.